Чутки про те, що більшість сосисок і ковбаси виготовляють з відходів і рослинних білків вже давно вщухли. Адже ми навчилися читати етикетку і склад виробу, де завжди можна побачити вміст того чи іншого інгредієнта. Якщо раніше вірили в те, що в сосисках геть немає м’яса, одна соя, то зараз знайдеться чимало охочих купити такі вегетаріанські делікатеси. Як виявилося, соя — не найгірше, що може бути у сосисках. Найгірше — це хімічні домішки, якими замінюють м’ясо і, звичайно давно відома усім суміш ММО (м’ясо механічного обвалювання). Знаючи усе це, споживач завжди може бачити наочно, який продукт купує. А від так, може переконатися, що більшість сосисок все ж виготовляють з м’яса. Проте його вміст може варіюватися. Як саме, яка класифікація м’ясних напівфабрикатів існує в Україні та які домішки можна побачити у складі — розповідаємо далі.
Класифікація ковбасних виробів
Етикетка для м’ясного виробу — це як паспорт для людини. На ній має бути зазначене усе: і склад, і термін придатності, і умови зберігання, і звичайно ж сорт та сертифікація виробу. Саме вона може вказати вам на якість продукту до того, як ви побачите склад.
Вищий сорт варених ковбас/сосисок передбачає відсутність замінників м’яса. Перший сорт варених напівфабрикатів має містити не менше 70% м’яса. В ковбасах і сосисках другого сорту не може бути менше ніж 60% м’яса і 40% домішок.
У напівкопчених делікатесах вищого сорту має бути 100% м’ясної сировини. Відповідно, перший сорт передбачає не менше ніж 90% м’яса і другий сорт — ще менше м’яса.
Тому коли ви бачите, що під назвою ковбаси вказано сорт перший чи другий, то маєте бути готові, що м’яса буде там менше, ніж у вищому сорті. Зазвичай вироби з більшою кількості натуральної сировини коштують дорожче.
І це досить логічно, адже серед домішок виробники використовують дійсно дешеві продукти. Зокрема рослинний білок (наприклад, сою чи пшеницю), крохмаль, борошно і субродукти (наприклад, шкіру, легені, серце та ін.). Це суттєво здешевлює продукт, тому ми часто бачимо ковбаси дешевші за сире м’ясо.
Що ж до сертифікації, то обов’язково звертайте увагу на позначку ДСТУ. Це той сертифікат, який дає гарантію, що виробник виготовив свій продукт за чіткими стандартами: не більше і не менше м’яса чи домішок. Якщо у напівфабрикатів немає ДСТУ, то є ризик, що виробник вас ошукає. Адже його виріб ніхто не перевіряє і він ніким не контролювався.
Які є домішки в ковбасах та сосисках?
Рослинні білки — це достатньо поширена добавка, яка не шкодить здоров’ю, але й не дає такої користі, яку ми отримуємо від м’яса. Адже як ми знаємо, м’ясо містить низку незамінних нашому організму вітамінів і амінокислот, за які ми зрештою платимо немалі гроші. Тому така добавка як соя чи сейтан часто негативно сприймається споживачами в складі невегатріанських делікатесів, адже платимо як за м’ясо, а отримуємо, по факту, крупу.
Також одними з поширених домішок є молоко, яєчний порошок, борошно чи крохмаль. Це абсолютно безпечні продукти, що покращують смак та консистенцію ковбас чи сосисок.
І звичайно, ви бачили у складі ковбас нітрит натрію. Це сполука вселяє жах, але ми вас заспокоїмо. Вона допомагає зберігати м’ясу приємний рожевий колір, не даючи йому перетворитися на сіру неприємну масу. У великих дозах ця сполука може бути шкідливою. Проте людині потрібно з’їсти мінімум 200 кг ковбаси за раз, щоб нітрит натрію їй зашкодив. В ковбасних виробах ця добавка в дуже низькій концентрації, а тому її не слід лякатися.
А от чого треба лякатися, так це ММО. Усім давно відома абревіатура, яка позначає у складі субпродукти. Вони не несуть шкоди організму, адже це все ж натуральний продукт. Проте сам факт того, що у вироби кладуть легені, шкіру, курячі голови чи хребці — дійсно неприємний. Замість тваринного білка і амінокислот виробники дають нам кальцій і жир.
Також у складі часто можна знайти стабілізатори та емульгатори. Зокрема вони потрібні для того, аби покращити смак м’яса та колір.
Як обирати ковбасу чи сосиски?
Перш за все купуйте перевірених виробників. Далі дивіться на сорт виробу. Найкраще обирати вищий сорт, у ньому має бути не менше ніж 70% м’яса. Далі читайте склад і уникайте тих товарів, в яких надто багато домішок штучного походження. Також звертайте увагу на позначку ДСТУ та обов’язково терміни зберігання. Чим коротший термін зберігання після розпакування продукту, тим натуральнішим буде продукт. А відповідно чим натуральніший, тим дорожчий продукт. Не може ковбаса коштувати 90 грн за 1 кг, якщо ціна 1 кг сирого м’яса мінімум 120 грн.