Щороку майже 48 мільйонів людей по всьому світу хворіють на харчові отруєння в ресторані чи у власному будинку. Достеменно невідомо, як багато з них припадає саме на отруєння вдома, проте дослідники кажуть, що цифра коливається від 12 до 80 відсотків.
Які б не були статистичні дані, нам треба навчитися правильно зберігати продукти вдома, аби їжа була безпечною для нас. Особливо та, які може швидко псуватися з настанням літа і високих температур.
Псування продуктів
На харчових продуктах можуть рости два види бактерій: патогенні бактерії та ті, що допомагають їжі псуватися.
Патогенні особливо небезпечні, оскільки викликають харчові захворювання. Вони швидко розвиваються у продуктах, що не охолоджуються і зазвичай їх неможливо виявити за зовнішнім виглядом, смаком або запахом.
Бактерії, що призводять до псування їжі, змінюють смак, вигляд та запах їжі. Тому їх можна легко ідентифікувати і від них набагато менше шансів захворіти, ніж від попереднього виду бактерій.
Щоб не допустити розвиток цих організмів, слід купувати якісні продукти, а не ті, що вже добігають терміну споживання, і правильно їх зберігати після покупки.
Зберігання сирого м’яса
- Заморожування
Однозначно будь-яке м’ясо можна зберігати у морозильній камері. Це той спосіб, який особливо потрібен у теплу пору року, коли продукти псуються швидше, ніж зазвичай.
Заморожування продуктів інактивує мікроби, бактерії, дріжджі та цвіль, а також уповільнює ферментативну активність (це те, що спричиняє псування їжі).
М’ясо можна заморожувати як у вакуумному пакуванні, так і у звичайних пакетах. В будь-якому разі, м’ясо з морозильної камери є безпечним для споживання. Хоча тут більш важливий не спосіб заморожування, а спосіб розморожування. Якщо залишити шматок стейка поза холодильником довше ніж на 1 годину при температурі вище 32°C — це може призвести до отруєння.
- Зберігання у холодильнику
Натуральне м’ясо без домішок зберігається у холодильнику до 5 діб при умові, що температура становитиме ві 0°С до +4С. Не намагайтеся зберігати м’ясо довше, ніж кілька днів, адже це той продукт, який має високий фактор ризику отруєння. Найкраще все ж купувати невелику кількість свіжинини і готувати її одразу. Так вона не лише збереже усі свої смакові властивості, але й буде абсолютно безпечною для вас.
- Зберігання у вакуумі
Вакуум дозволяє уповільнити процес псування продукту, тому це один із надзвичайно корисних способів зберегти м’ясо свіжим мінімум на 1 тиждень більше. У такому пакуванні м’ясо можна зберігати як у холодильнику, так і в морозильній камері. До речі, герметичне пакування для морозилки дозволяє м’ясу краще утримати вологу.
- Зберігання альтернативними способами
Копчення, засолення, консервування, маринування і сублімування — це усе теж методи зберігання продукту. Адже ці способи подовжують життя м’яса і дають йому залишатися безпечним для споживання на довший період.
Зберігання інших продуктів поруч зі свіжим м’ясом
Часто-густо, причиною харчового отруєння є не саме м’ясо, а продукти, що лежали поруч з м’ясом. Адже якщо шматок свинини чи яловичини був без пакування, то бактерії могли легко поселитися на сусідньому продукті. Це особливо часто трапляється, якщо кров з м’яса стікає униз, опиняючись в посудині зі свіжими овочами чи кисломолочними товарами. Тому надзвичайно важливо зберігати м’ясо на нижній полиці холодильника. Аби бути на 100% упевненим, що жодна краплина крові не потрапить на продукти, ви можете помістити шматок м’яса в глибоку тарілку і закрити її харчовою плівкою.
Зберігання готового м’яса
Може здатися, що приготована страва з м’ясом може пролежати у холодильнику мінімум 7 днів, адже це вже не сире м’ясо і в ньому не розвиваються бактерії. Проте це не так. Відбивні, стейки, рагу чи котлетки з яловичини і свинини можуть безпечно зберігатися в холодильнику до 4-5 днів. Натомість курку чи індичку варто зберігати до 3-4 днів.
Також пам’ятайте, що не варто тримати свіже чи приготоване м’ясо більше, ніж на 2 години без охолодження. Адже ви ризикуєте отримати харчове отруєння прямісінько у своєму домі.
Щоб завжди бути впевненим у якості м’яса, радимо його купувати у перевірених магазинах, де дотримуються вимог зберігання продуктів і можуть засвідчити це покупцеві.