«Дошка для кухні — це ж найпростіше, що може бути» — подумаєте ви. Але ні! Ми нарізаємо на ній овочі, ріжемо м’ясо, кришимо горіхи чи подаємо на ній ласощі. Обробна дошка — це базовий і один з найголовніших інвентарів на кухні. А отже має свої правила використання, які варіюються залежно від того, з якого матеріалу виготовлена дошка. Тож сьогодні поговоримо і про те, як обрати зручний інвентар для кухні, і про те, як з ним працювати.
Що слід знати, перш ніж купувати дошку?
В інтернеті точаться сотні міфів про небезпечність деяких матеріалів, з яких виготовляють дощечки, але усе це маніпуляції. Адже будь-який матеріал є безпечним для людини. Потрібно лиш перед цим прочитати умови використання. Якщо в умовах написано, не мити в посудомийній, то краще цього не робити. Матеріал в кращому разі втратить форму, а в гіршому — може стати токсичним для нашого організму. Тому ви можете обирати той матеріал, який найбільше подобається у використанні. А от які переваги та недоліки кожен з них має — ділимося далі.
1. Обробні дошки з клена, дуба та вишні
Це найпопулярніші матеріали для обробних дощок. Якщо їх правильно використовувати — вони і довго служитимуть, і будуть безпечними для нашого організму.
Чим же обробні дошки з клена, дуба та вишні такі хороші? Ці види дерев є одними з найміцніших. А це важливо саме для кухонного інвентарю, адже м’які породи будуть постійно різатися ножем і в цих порізах ховатимуться купки бактерій. Тож чим міцніша порода, тим якіснішою є дошка. Крім того, у дубі знаходиться одна з найбільших концентрацій дубильних речовин. А вони — це природні антимікробні сполуки, що перешкоджають проникненню бактерій всередину породи.
Як доглядати за такими дошками?
Нічого особливого. Змащуйте час від часу олією поверхню та ніколи не кладіть їх у посудомийну машину. Одна із причин, чому дерев’яні дошки не можна мити у гарячій воді — це те, що дубильні речовини розпадаються при високих температурах. А отже з часом деревина просто втратить свої антимікробні властивості й стане прихистком для бактерій.
2. Бамбукові обробні дошки
Бамбукові обробні дошки дешевші за дерев’яні, але не поступаються якістю навіть дубові. Адже ця порода є ще твердішою і стійкішою до порізів. Але мінус все ж є — ножі будуть затуплюватися швидше, аніж від дошки з клена, наприклад.
Попри це, бамбукові обробні дошки легкі, а тому ними зручно оперувати на кухні, навіть якщо вони доволі великого розміру.
Як доглядати за такими дошками?
Поради такі ж, як і для попереднього виду: ніколи не мийте в посудомийній машині та періодично обробляйте дошку маслом.
3. Пластикові обробні дошки
Це найпопулярніший матеріал не тільки для кухонних дощок, але й для будь-якого іншого інвентарю для кухні. І не дарма. Це дешево та ще й існує багато варіацій дизайну.
Але є й нюанси. Жодна пластикова обробна дошка не прослужить так довго, як дерев’яна або бамбукова. Дерев’яні дошки мають здатність самовідновлюються, тобто порізи з часом відлущуються і стають не такими видимими.
Натомість пластикові обробні дошки ніколи не відновляться. Порізи як були, так і залишаться. Відтак вони стають небезпечними для нашого організму набагато швидше, ніж дерев’яні. Адже в усіх цих виїмках селяться бактерії, які можуть призвести до отруєнь.
Тож пластикові дошки не тільки небезпечні, а ще й неекологічні. Через кілька місяців вам доведеться купувати нову обробну поверхню, навіть якщо ця була дорогою і ніби-то якісною.
Як доглядати за такими дошками?
Правило єдине — читайте інструкцію. Кожна дошка має свій чітко прописаний чек-лист з використання і ви повинні його дотримуватися. Оскільки бувають різні види пластмас, до них будуть різні поради для догляду. Якісь можна мити у посудомийній машині, адже ця пластмаса стійка до високих температур, а якісь — просто розплавляться або стануть токсичними.
4. Дошки, які не варто купувати
Скляні, мармурові чи гранітні дошки виглядають круто і дорого, але в них немає абсолютно ніякого сенсу. Мало того, що ніж об них затуплюватиметься швидше, ніж ви можете уявити, у таких поверхнях є мікротріщинки, де і ховаються бактерії. Ці тріщинки складно дезінфікувати й вони малопомітні. А тому вам буде здаватися, що дошка чиста, хоча вона насправді вже небезпечна для здоров’я.
Як зробити обробну дошку безпечною?
По-перше, використовуйте різні дошки для різних продуктів. Наприклад, для риби одну, а для м’яса — іншу. Це легко реалізувати, якщо у вас є набір з кількох кольорових дощечок і ви точно знаєте, що на тій нарізаєте свинину, а на тій — чистите лосося.
По-друге, якщо у вас немає набору, навчіться довго вимивати поверхню. Довго — тобто кілька хвилин під проточною теплою водою. Спочатку пройдіться шорсткою поверхнею мочалки, потім плоскою і тільки потім пройдіться рукою і перевірте, чи кожен поріз на дошці чистий. Це слід робити одразу після нарізання. Адже чим довше ваша дошка залишається брудною, тим важче буде відмити залишки сирого м’яса чи риби з поверхні. Сік з продуктів вбирається деревиною, а шматочки продуктів засихають у крихітних порізах дошки.
По-третє, протирайте поверхню паперовим рушничком після миття. Це допоможе ще краще очистити кожну виїмку на дошці й унеможливити розповсюдження бактерій, якщо після миття вони там таки залишилися.
Порада!
Для м’яса найкращим вибором дошки є та, яка має невеличкі канави для стоку рідини. Якщо їх не буде, вся вода з м’яса стікатиме вам прямо на стіл. Таку дошку можна використовувати також і для фруктів чи соковитих овочів.