Нам може здаватися, що українці їдять дуже багато м’яса. Мовляв, усі ці шашлики, сосиски на сніданок, ковбаска на бутербродик і ще й котлетки. Але насправді Україна далеко не в “топах” по кількості споживання м’яса. Ба більше, серед європейців ми споживаємо чи не найменше м’яса. Але давайте спочатку подивимося на загальну світову статистику.
Хто споживає найбільше м’яса?
Глобально у світі ми споживаємо близько 350 мільйонів тонн м’яса на рік. Виробництво сировини вдвічі збільшилось протягом 30 років, починаючи з 1988 по 2018 рік. І очікується, що виробництво буде продовжувати зростати. До 2050 року, за прогнозами дослідників, глобальне споживання м’яса сягне від 460 млн до 570 млн тонн, а це удвічі більше, ніж у 2008 році.
Людей стає більше, а оскільки попит на м’ясо зростає, то очевидно, що кількість споживання сировини збільшиться. Навіть попри те, що зараз глобальний тренд на вегетаріанство та інші способи харчування без м’яса.
Але подивімося на реальні цифри в розрізі країн, що найбільше споживають м’яса протягом року. Врахуйте також, що Україна у списку лише задля порівняння зі світовими масштабами. Також зауважте, що кількість кілограм м’яса на одну особу зовсім не означає, що кожна особа в цій країні споживає таку кількість свинини чи яловичини. Це означає, що багато хто з жителів країни споживає й набагато більшу кількість, а дехто недоотримує ту кількість, яка зазначена. Тому у статистиці зазначене середня кількість кілограм м’яса на людину на рік:
США: 124 кг
Австралія: 122 кг
Аргентина: 109 кг
Нова Зеландія: 101 кг
Іспанія: 100 кг
У африканських країнах: 20 кг
Україна: 6 кг
Часто кількість споживання м’яса порівнюють із рівнем доходу в країні. Адже м’ясо в бідних країнах все ще є розкішшю, яку може собі дозволити не кожен.
Наприклад, більшість країн Західної Європи споживає від 80 до 90 кілограмів м’яса на людину. А, скажімо, середньостатистичний ефіоп споживає всього 7 кг на рік. Це в 10 разів менше за середньостатистичного європейця. Рівень доходу Ефіопії в рази менший, ніж у Європейських країнах, а тому прямий зв’язок із рівнем розвитку країни все ж існує.
Який вид м’яса споживають найбільше?
Звісно, один з найбільш популярних видів м’яса на всій планеті — це курятина. Далі йде свиняче м’ясо та яловичина, разом вони складають понад 92% світового виробництва м’яса. У 2018 році розподіл був таким:
Домашня птиця: 127 мільйонів тонн
Свині: 121 мільйон тонн
Яловичина та буйволи: 72 мільйони тонн
Вівці та кози: 15 мільйонів тонн
Інше (включаючи качку, гусака, верблюда, коня і т.д): 11 мільйонів тонн
Раніше статистику по видах м’яса очолювала свинина та яловичина, проте з кожним роком кількість споживання цього м’яса у порівнянні з курятиною зменшується. В Україні теж є тенденція та зростання попиту на птицю. Зокрема, протягом року один українець споживає майже 25 кг курятини, а свинини — трохи менше ніж 10 кг. Але слід зауважити, що крім свіжого м’яса, середньостатистичний українець споживає близько 5 кг м’ясних виробів: сосисок, снеків, ковбас, пельменів і т.д. Тобто в цілому, ми споживаємо приблизно 20 кг свинини протягом року.